Początek menopauzy – zmiany cyklu miesiączkowego
Najnowsze badania opublikowane w marcowym amerykańskim czasopiśmie Menopause przedstawiają subtelne zmiany w długości cyklów menstruacyjnych, jako jeden z pierwszych przejawów wejścia w okres premenopauzy, czyli ostatnich kilku lat płodności. Menopauza z definicji oznacza ostatnią miesiączkę, czyli samoistne i naturalne zatrzymanie miesiączkowania, po którym następuje przynajmniej roczna przerwa w krwawieniach, co zwykle zdarza się około 50. roku życia. Z racji, że organizm każdej z nas zachowuje się inaczej, początki przekwitania możemy zauważyć już w wieku 40 lat lub w późnych latach 50.
Pierwszymi, mało komfortowymi objawami, które zauważysz, są nagłe uderzenia gorąca, rozdrażnienie i kłopoty ze snem, spowodowane zmianami hormonalnymi. Nie każdy lekarz powiąże te symptomy z menopauzą, szczególnie, gdy ma do czynienia z młodą, czterdziestoletnią pacjentką. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby każda z nas nauczyła się obserwować swój organizm i nie bała się podpowiedzieć ginekologowi, że potrzebuje odpowiedniego wsparcia hormonalnego.
Zanim zaobserwujemy pierwsze objawy przekwitania, w naszym organizmie dochodzi do spadku produkcji hormonów FSH i inhibiny B, wpływających na zaburzenia długości cyklu miesiączkowego. Jednak i tutaj każda kobieta może zaobserwować różne reakcje swojego organizmu. Mogą to być krótsze niż zwykle okresy krwawienia, lub przeciwnie- dłuższe cykle. Podobnie rzecz się ma z upławami, ich objętość może się zmniejszyć, pozostać bez zmian lub być obfitsza. Jedyną pewną rzeczą jest, że z czasem cykle miesiączkowe staną się coraz dłuższe, aż stopniowo zanikną.
Z racji, iż okres wchodzenia w menopauzę trwa kilka lat, istotne jest abyśmy obserwowały zaburzenia krwawienia oraz zmiany w naszym codziennym zachowaniu, a wtedy w porę zahamujemy negatywne objawy klimakterium i przedłużymy swoją urodę i młodość.
Anna J