Poważne powikłania nieleczonych alergii
Uporczywy kaszel, łzawienie oczu, a nawet przewlekły kaszel mogą stanowić symptomy alergii. Chociaż w dzisiejszych czasach na alergii różnego typu cierpi coraz więcej osób, niewiele z nich wie, że bagatelizowanie alergii może zakończyć się znacznie poważniejszymi chorobami. Do typowych powikłań nieleczonej alergii najczęściej zaliczana jest astma, choroby zatokowe, a także powracająca angina czy grypa.
50 procent zachorowań na astmę u osób dorosłych, to następstwo przewlekłego ignorowania objawów alergicznych. Nie wystarczy przyjmować doraźnych środków, które tylko łagodzą objawy, lecz konieczne jest poddanie się specjalistycznemu leczeniu, które nakierowane będzie w przyczynę alergii, a nie tylko na jego objawy. Astma to poważne schorzenie, które atakując górne drogi oddechowe ogranicza przepływ powietrza w drogach oskrzelowych. Jest to w głównej mierze wynik gromadzonego w oskrzelach gęstego śluzu, który w skrajnych przypadkach może całkowicie zablokować przepływ powietrza powodując zgon pacjenta.
Niewiele osób łączy alergię z cyklicznie powtarzanymi chorobami infekcyjnymi górnych dróg oddechowych, takimi jak: przeziębienia, angina czy grypa. Chociaż może się wydawać, że to tylko lekkie przeziębienie lub też niegroźna choroba trwająca około tygodnia, mogą one być niezwykle problematyczny dla całego organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem serca.
Choroby zatoki to częsta spotykane schorzenie, które niejednokrotnie stanowi konsekwencje kataru o podłożu alergicznym. W czasie choroby dochodzi do upośledzenia wentylacji zatok, którego przyczyną jest zapalenie błon śluzowych wywołanych dolegliwościami alergicznymi. Utrzymujący się stan zapalny błony śluzowej w komorach nosa powoduje, że dana osoba staje się bardziej podatna na zakażenia wirusowe i bakteryjne. Zapalenia zatok nie wolno w żadnym wypadku bagatelizować, ponieważ nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań takich jak, stan zapalny oraz obrzęk powiek, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, a nawet zapalenia opon mózgowych, zapalenia zatoki jamistej, czy też ropienia mózgu.