Profilaktyka raka piersi

Od dawna wiadomo, że im szybciej zostanie zdiagnozowany nowotwór tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego też ogromne znaczenie ma jak najwcześniejsze wykrycie powstającego problemu. Profilaktyka raka piersi polega na:
• Regularnym samobadaniu,
• Wykonywaniu badań mammograficznych
• Wykonywaniu USG.
Każde z tych badań ma ogromne znaczenie, jednakże największe ma samobadanie. Każda kobieta, która regularnie wykonuje je zna doskonale strukturę piersi i będzie w stanie szybko i bez problemu wyczuć zmiany w nich powstające. Badanie to powinno być wykonywane kilka dni po miesiączce, regularnie, co miesiąc. Jest ono bezbolesne i możemy je wykonać w zaciszu swojego domu.
Kobiety po 35 roku życia powinny wykonywać badanie mammograficzne. Do 50-go roku życia zalecane jest raz na dwa lata natomiast po ukończeniu 50 lat raz w roku. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie różnego rodzaju zmian.
Bardziej dokładne jest badanie USG, które jest w stanie doskonale odróżnić torbiel od nowotworu. Wykonuje się je po zauważeniu zmian w piersi podczas samobadania lub badania mammograficznego.

© Copyright Problemy zdrowotne 2025