Różnica między menopauzą jatrogenną a „naturalną” menopauzą?

Menopauza jest naturalną częścią procesu starzenia się organizmu. Natomiast menopauza jatrogenna pojawia się w rezultacie interwencji medycznych, takich jak obustronne wycięcie jajników lub zniszczenie jajników w przebiegu np. radioterapii. W związku z tym jest to oczekiwany proces zakończenia miesiączkowania.

Młode pacjentki są najbardziej narażone na odczuwalne skutki menopauzy jatrogennej, ponieważ tracą one swoje lata płodne. Wszelkie zabiegi u nich przeprowadzone, bez włączenia estrogenowej terapii zastępczej, narażają je na poważne konsekwencje zdrowotne związane z niedoborem hormonów. W końcu estrogeny wpływają na jakość życia psychicznego (stres, sen, popęd płciowy), jak i fizycznego (osteoporoza, gotowość ciała do współżycia seksualnego) kobiety.

 

Współczesna medycyna skutecznie diagnozuje i leczy nowotwory złośliwe narządów rodnych, wydłużając tym samym czas życia kobiet współczesnych. Istotny jest nie tylko sam powrót do zdrowia, ale również jakość życia trwale wyleczonych. Dlatego obowiązkiem każdego ginekologa jest poinformowanie pacjentek jakimi sposobami mogą sobie radzić z dolegliwościami spowodowanymi jatrogenną menopauzą.

Anna J

© Copyright Problemy zdrowotne 2024