Rak trzonu macicy (rak endometrium)

Rak trzonu macicy jest nowotworem występującym najczęściej w krajach wysoko uprzemysłowionych i dotyczy głównie kobiet po 50. roku życia czyli w okresie menopauzalnym i po-menopauzalnym. Rak ten jest 4. pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym u kobiet. Największa zachorowalność występuje pomiędzy 55. a 70 rokiem życia.

Czynniki ryzyka

 

Do głównych czynników ryzyka zalicza się długotrwałe stosowanie terapii estrogenowej (bez stosowania dodatkowo progesteronów), otyłość po 50. roku życia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nierództwo, późna menopauza, wczesne rozpoczęcie miesiączkowania (menarche), bezowulacyjne cykle, zespół wielo- torbielowatych jajników, upośledzone działanie wątroby, przebyte napromieniowanie miednicy mniejszej oraz przebyte leczenie tamoksyfenem (podczas leczenia raka sutka).

 

Szczególnie narażone na raka trzony macicy są kobiety menopauzalne otyłe, u których może być już upośledzone działanie niektórych narządów a organizm jest osłabiony przez nadmiar toksyn gromadzących się w jelicie grubym po spożyciu zbyt dużych ilości niezdrowego pokarmu.

 

Badania

 

Podstawowym badaniem jest analiza tkanki pobranej z jamy macicy podczas zabiegu zwanego łyżeczkowaniem. Dla ustalenia obecności przerzutów na inne organy wykonuje się także badania USG, RTG i tomografię komputerową.

 

Objawy

 

Początkowy okres rozwoju nowotworu przebiega bezobjawowo. Następnie mogą pojawić się nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych poza miesiączkowaniem lub występujące w okresie menopauzy. Jest to najważniejsza przyczyna wskazująca właśnie na obecność nowotworu endometrium. Szacuje się, że ok. 20% krwawień z dróg rodnych i krwistych upławów w wieku po-menopauzalnym jest spowodowane rakiem trzonu macicy. Kolejnymi objawami jakie mogą się pojawić to zaburzenia w oddawaniu moczy i kału a także bóle podbrzusza. Przerzuty najczęściej obejmują płuca, wątrobę, jelita, kości oraz węzły chłonne.

 

Leczenie

 

Po stwierdzeniu nowotworu trzonu macicy najczęściej dochodzi do chirurgicznego usunięcia całej macicy wraz z jajnikami i jajowodami. Czasami wycina się również węzły chłonne miednicy mniejszej. Z innych terapii wspomagająco można stosować chemioterapię, radioterapię lub też terapię hormonalną.

ALNG

© Copyright Problemy zdrowotne 2024