Ciąża a menopauza

Menopauza powoduje bezpłodność fizjologiczną, gdyż czynność jajników wygasa. Jednak zupełnie inaczej jest w okresie przed menopauzalnym. Przed przekwitaniem kobieta miesiączkuje, a cykl nie jest regularny. Zajście w ciążę w późnym wieku jest możliwe i stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla matki jak i dla dziecka. Wzrasta prawdopodobieństwo, że dziecko z późnej ciąży urodzi się z zespołem Downa bądź będzie miało wadę genetyczną. Dlatego większą uwagę zwraca się do stylu życia kobiety i stanu jej zdrowia. Przeprowadza się szereg badań, które mają na celu wczesne wykrycie jakiejś wady genetycznej. Jednak badania nie mogą dać całkowitej gwarancji urodzenia zdrowego dziecka, tak jak w przypadku każdej ciąży okaże się to po porodzie. Ryzyko wad genetycznych zmniejsza się jeśli kobieta urodziła dziecko wcześniej, jeśli było zdrowe, a w obrębie rodziny nie wykazano przypadków wad genetycznych.

Kobieta około 40 roku życia, która zechce mieć dziecko powinna zwrócić większą uwagę na swój styl życia, zniwelować stres, rzucić palenie, nie forsować się i dużo odpoczywać. Wiele kobiet w tym wieku cierpi na nadciśnienie lub cukrzycę, czasem o tym nie wiedząc. Dlatego ważne jest kontrolowanie stanu swojego zdrowia, gdyż jakiekolwiek odstępstwa od normy (nadciśnienie, cukrzyca, astma, alergia) mogą wpłynąć na wystąpienie powikłań podczas ciąży i na późniejsze zdrowie dziecka. Po raz pierwszy badanie powinno się wykonać w 11-13 tygodniu ciąży, drugie w 18-24 tygodniu, trzecie zaś około 30 tygodnia.

 

Amniopunkcja – badanie to wykonuje się u kobiet ciężarnych po 35 roku życia albo w przypadku podejrzenia wady wrodzonej dziecka (jeśli w rodzinie występują choroby dziedziczne). Badanie przeprowadza się za pomocą cienkiej igły, za jej pomocą pobiera się niewielką ilość płynu owodniowego, cały proces monitorowany jest przez USG. Dzięki analizie materiału genetycznego można wykryć nieprawidłowości w chromosomach. Badanie nie jest niebezpieczne, rzadko występują powikłania.

 

Test na poziom alfa-fetoproteiny (AFP) we krwi – AFP służy wykrywaniu przepukliny rdzeniowej, a także innych wad rdzenia kręgowego oraz mózgu. Jeśli poziom AFP w krwi matki będzie podwyższony, badanie jest zlecane powtórne bądź kobieta kierowana jest na USG.

 

Test potrójny – test przeprowadza się na próbce krwi przed 18 tygodniem ciąży, test ten pozwala w porę wykryć wady genetyczne. Jeśli wynik badania będzie niekorzystne to należy wykonać badanie USG pod kątem wad genetycznych, a jeśli zaś kolejny wzbudzi niepokój, należy wykonać amniopunkcję. Test jest odpłatny i dostępny jedynie w gabinetach prywatnych.

 

Badania prenatalne

 

USG – jest podstawowym badaniem pozwalającym ocenić rozwój płodu oraz potrafiącym wykryć niektóre wady genetyczne (błędy chromosomów i wady cewy nerwowej). Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo badanie wykonuje się od 3 do 4 razy; około 10 tygodnia, w celu potwierdzenia ciąży; w 18-20 tygodniu w celu kontroli rozwoju dziecka i prawidłowości wykształcania się narządów; w 28 tygodniu by sprawdzić prawidłowy rozwój płodu; w 38 tygodniu, jeśli istnieją takie wskazania, sprawdza się ułożenie dziecka i planuje się sposób przyjścia na świat.

Kanka

© Copyright Problemy zdrowotne 2025