Narządy płciowe

W trakcie menopauzy w kobiecym organizmie zachodzi szereg zmian. Zmiany te wiążą się z ograniczeniem wydzielania hormonu żeńskiego – estrogenu. To właśnie estrogen ma wpływ na narządy płciowe, gdy zaczyna go brakować układ rozrodczy kobiety zmienia się.

Główną funkcją jajników jest produkcja hormonów, a w trakcie menopauzy stężenie ich w organizmie kobiety spada. Najsilniej działającym hormonem jest estradiol, jest on odpowiedzialny za pobudzanie błony śluzowej macicy do wzrostu. Brak tego hormony powoduje zanik miesiączki (błona śluzowa macicy przestaje rosnąć). Ale brak estradiolu powoduje również inne dolegliwości związane ze zmianami funkcji tkanek, które są zależne od estrogenów, są to: błony śluzowe macicy, błony śluzowe pochwy i skóry sromu, tkanki miednicy mniejszej, tkanki układu moczowego.

 

Pojawiają się zmiany zanikowe błony śluzowej i mięśniówki macicy. Przez ten proces staje się coraz mniejsza, takie same zmiany można zaobserwować także w jajnikach. Nabłonek pochwy staj się cieńszy, a pochwa staje się krótsza oraz węższa, tracąc tym samym swoją elastyczność. Obniżeniu ulega także glikogen, jest on niezbędny do produkcji kwasu mlekowego, a przez pałeczki kwasu mlekowego wzrasta wartość pH, wraz z nim skłonność do pojawiania się stanów zapalnych, grzybiczych, bakteryjnych oraz infekcji dolnego odcinka dróg moczowych. Konsekwencją tego jest dyskomfort spowodowany suchością pochwy, pojawia się także pieczenie i ból podczas stosunku płciowego.

 

W trakcie zmian w strukturze błon śluzowych narządów płciowych kobiety powinny szczególnie dbać o higienę intymną. Ważne jest także profilaktyczne badanie cytologiczne, które wykonywane regularnie może ustrzec przed rakiem macicy i trzonu macicy.

Kanka

© Copyright Problemy zdrowotne 2024