Śluzowe zapalenie okrężnicy i Choroba Crohna

Zapalenie okrężnicy jest to stan zapalny występujący w dowolnej części śluzówki przewodu pokarmowego. Nie jest traktowany jako choroba, może być symptomem innych dolegliwości.

 

Taki stan zapalny może powodować wzdęcia i ból brzucha, biegunki lub zaparcia. Śluzowe zapalenie okrężnicy jest trudne do wyleczenia. Zmiany diet na te bogate w błonnik może nasilać stan zapalny. Najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym dolegliwością jest wprowadzenie diety odkwaszającej, stosuję się ją od siedmiu do czternastu dni. Aby zregenerować śluzówkę można zastosować zioła bądź wyciągi roślinne takie jak: żywokost lekarski, aloes, loebelia lub lukrecja, chlorofil, omega 3, rumianek oraz siemię lniane.

 

Choroba Crohna występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet, duże znaczenie ma uwarunkowanie genetyczne, jeśli w rodzinie wystąpiły takie zaburzenia, to istnieje duże prawdopodobieństwo dziedziczenia. Jest to stan zapalny końcowego odcinka jelita cienkiego. Miejscami ściany jelit się pogrubiają, spowodowane jest to łatwością rozprzestrzeniania się stanu zapalnego, co powoduje zawężanie światła jelit. Stan zapalny jelita jest powodem bólów brzucha, który prowadzi do biegunki, jak również do krwawienia z odbytnicy, gorączki i utraty masy ciała. Choroba Crohna jest chorobą przewlekłą, można złagodzić występujące w trakcie niej bóle, opanować stan zapalny i uzupełniać niedobór pokarmowy, lecz nie można do końca wyleczyć. Chorobę można zaleczyć, ale trzeba liczyć się z jej nawrotem, konieczne są badania kontrolne oraz stała współpraca z lekarzem.

Autor: Kanka

© Copyright Problemy zdrowotne 2023