Przewlekły kaszel

Jedną z dolegliwości kobiet w wieku zarówno średnim jak i podeszłym jest przewlekły kaszel często trwający okresowo nawet przez kilka tygodni czasu. Tą mogącą nie wyglądać groźne przypadłość nie należy jednak bagatelizować. Kaszel utrzymujący się dłuższy czas lub też powracający okresowo może być oznaką początkowego stadium niektórych groźnych chorób.

 

Geneza

 

Kaszel polega na gwałtownym wyrzucaniu powietrza z płuc, podczas którego prędkość wyrzucanego powietrza w oskrzelach osiągnąć może nawet do 30 m/s a w krtani od 50 do 120 m/s. Najczęściej jest on reakcją obronną organizmu chroniącą przed przedostaniem się do układu oddechowego ciał obcych. Bywa też, że odruch ten jest powodowany drażnieniem błony śluzowej a trwający przewlekle może być oznaką przewlekłego nieżytu oskrzeli. Może wiązać się to z takimi chorobami jak zapalenie krtani, zapalenie tchawicy, przewlekłe zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza, astma oskrzelowa a nawet nowotwór.

Kaszel przewlekły jest przeważnie suchy i towarzyszy mu chrypka. Najczęściej spotyka się go u osób palących tytoń.

 

Leczenie i profilaktyka

 

W leczeniu kaszlu będącym objawem patologii należy przede wszystkim skupić się na przyczynie a później dopiero pomyśleć nad możliwymi wobec przyczyny sposobami łagodzenia objawów. Ulgę można odczuć jedynie wtedy gdy kaszel suchy zmieni się w mokry i pojawi się nadzieja na wykrztuszenie wydzieliny i złogów osadzonych w krtani. W celu złagodzenia stanu zapalnego gardła, podrażnień nabłonka a także wyleczeniu przyczyny należy zastosować syrop wykrztuśny. Dobrze sprawdza się także maść rozgrzewająca, którą naciera się plecy i klatkę piersiową oraz środki napotne m. in. napar kwiatu lipowego bądź też czarnego bzu.

Ziołowymi lekami wspomagającymi wydzielanie i wykrztuszanie śluzu są m. in. zioła: korzeń i liść prawoślazu, liść podbiału, porost islandzki, owoc anyżu, ziele tymianku. Natomiast substancjami dobrze rozpuszczającymi złogi jest cytryna i miód, warto dodawać je do szklanki wody i pić codziennie rano na czczo. Dodatkowo można stosować czosnek jako najlepszy znany obecnie naturalny środek antybakteryjny w celu zapobiegnięcia rozwojowi infekcji.

ALNG

© Copyright Problemy zdrowotne 2025